Pos Points Name School RaceNo Race Cat Laps Start Time Finish Time Time
1 250 Dominique Taljaard Stellenbosch HS 45 HIGH SCHOOL GIRLS YW15(1) 8 09:34:00 09:50:01 0:16:01
2 200 Audriana Januarie Bottelary Primary School 43 HIGH SCHOOL GIRLS JGH(1) 8 09:34:00 09:55:08 0:21:08
3 160 Tyheera Mohansha Edgemead HS 44 HIGH SCHOOL GIRLS JGH(2) 4 09:34:00 09:53:18 0:19:18
1 250 Andrew Peters Edgemead HS 123 HIGH SCHOOL BOYS JBH(1) 10 09:00:00 09:51:18 0:51:18
2 200 Adriaan Becker Montgomery & Miller Academy HS 118 HIGH SCHOOL BOYS JBH(2) 10 09:00:00 09:51:24 0:51:24
3 160 Seth Martin Edgemead HS 121 HIGH SCHOOL BOYS YM15(1) 10 09:00:00 09:52:47 0:52:47
4 150 Ethan Warries Bottelary Primary School 154 HIGH SCHOOL BOYS JBP(1) 10 09:00:00 09:55:19 0:55:19
5 140 Christiano Lewis Bottelary Primary School 119 HIGH SCHOOL BOYS (1) 10 09:00:00 09:56:10 0:56:10
6 130 Mohamed Yaseen Parker Edgemead HS 124 HIGH SCHOOL BOYS YM16(1) 8 09:00:00 09:51:36 0:51:36
7 120 Tesswill Abrahams Bottelary Primary School 120 HIGH SCHOOL BOYS (1) 8 09:00:00 09:54:03 0:54:03
8 110 Joshua Muller Edgemead HS 167 HIGH SCHOOL BOYS JBH(1) 8 09:00:00 09:57:45 0:57:45
9 100 Kyle Moos St.Vincent PC PS 92 HIGH SCHOOL BOYS SB(1) 6 09:00:00 09:48:57 0:48:57
10 95 Tyler Bowren Edgemead HS 122 HIGH SCHOOL BOYS JBH(1) 6 09:00:00 09:50:10 0:50:10
11 90 Dylan Johnson Not set 127 HIGH SCHOOL BOYS JBH(2) 6 09:00:00 09:53:14 0:53:14
12 85 Nikhil Naidoo Edgemead HS 161 HIGH SCHOOL BOYS JBH(3) 2 09:00:00 09:38:38 0:38:38
1 250 Alandri Steyn Steyn Vredekloof Primary Brackenfell 147 SUB JUNIOR GIRLS PS JGP(1) 4 09:17:00 09:31:58 0:14:58
2 200 Anel Olivia Bosman Mikro Kuilsrivier PS 145 SUB JUNIOR GIRLS PS JGP(2) 4 09:17:00 09:33:16 0:16:16
3 160 Lily Fortuin Meridian Pinehurst PS 146 SUB JUNIOR GIRLS PS JGP(3) 4 09:17:00 09:35:03 0:18:03
4 150 Layla Moses Bottelary Primary School 143 SUB JUNIOR GIRLS PS JGP(4) 2 09:17:00 09:28:33 0:11:33
5 140 Danicka Adams St.Vincent PC PS 140 SUB JUNIOR GIRLS PS JGP(5) 1 09:17:00 09:22:58 0:05:58
1 250 Konrad Kotze Curro Durbanville PS 166 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(1) 5 09:18:00 09:31:54 0:13:54
2 200 Nicolai Hansen Mikro Kuilsrivier PS 162 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(2) 5 09:18:00 09:34:44 0:16:44
3 160 Louis Avenant Gene Louw PS 168 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(3) 5 09:18:00 09:35:01 0:17:01
4 150 Raynardt Hubach Gene Louw PS 164 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(4) 4 09:18:00 09:31:56 0:13:56
5 140 Adrianne Oersons Bottelary Primary School 160 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(5) 4 09:18:00 09:32:11 0:14:11
6 130 MW Emmenis Gene Louw PS 308 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(1) 4 09:18:00 09:32:29 0:14:29
7 120 Lamon Wilmans Beaumont PS 153 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(1) 4 09:18:00 09:32:46 0:14:46
8 110 `Gihano Keyser Bottelary Primary School 156 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(2) 4 09:18:00 09:33:20 0:15:20
9 100 Juan Carstens Gene Louw PS 163 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(3) 4 09:18:00 09:34:46 0:16:46
10 95 Gavin Johnson Bottelary Primary School 159 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(4) 4 09:18:00 09:35:02 0:17:02
11 90 Stefan Otto Bellpark PS 165 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(5) 4 09:18:00 09:36:22 0:18:22
12 85 Karlo Beneke Gene Louw PS 150 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(6) 3 09:18:00 09:31:32 0:13:32
13 80 Lisolethu Phalamahashe St.Vincent PC PS 151 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(7) 3 09:18:00 09:33:09 0:15:09
14 78 Sergio Julies Bottelary Primary School 158 SUB JUNIOR BOYS PS JBP(8) 1 09:18:00 09:18:55 0:00:55
1 250 Olivia du Toit Eversdal PS 40 SPROG GIRLS SG(1) 3 08:45:00 08:56:44 0:11:44
2 200 Jolani Karlien Olivier Mikro Kuilsrivier PS 38 SPROG GIRLS SG(2) 3 08:45:00 08:56:59 0:11:59
3 160 Isabelle Bekker Mikro Kuilsrivier PS 309 SPROG GIRLS SG(1) 3 08:45:00 08:57:59 0:12:59
4 150 Lana Coetzee Gene Louw PS 42 SPROG GIRLS SG(1) 3 08:45:00 08:59:23 0:14:23
5 140 Emma Wever Somerset House PS 37 SPROG GIRLS SG(2) 2 08:45:00 08:58:00 0:13:00
6 130 Liane Torr Gene Louw PS 41 SPROG GIRLS SG(3) 2 08:45:00 08:59:14 0:14:14
1 250 Janko Weideman Curro Durbanville PS 104 SPROG BOYS SB(1) 4 09:00:00 09:14:04 0:14:04
2 200 Tiehann Slabber Curro Durbanville PS 114 SPROG BOYS SB(2) 4 09:00:00 09:14:17 0:14:17
3 160 Tyler Wolfaardt Gene Louw PS 111 SPROG BOYS SB(3) 4 09:00:00 09:14:31 0:14:31
4 150 Connor Harman Courtrai PS 185 SPROG BOYS SB(4) 4 09:00:00 09:14:42 0:14:42
5 140 Barend Van Zyl Bellpark PS 116 SPROG BOYS SB(5) 4 09:00:00 09:14:47 0:14:47
6 130 Benjamin James Cawood Gene Louw PS 302 SPROG BOYS JBP(1) 4 09:00:00 09:14:48 0:14:48
7 120 Alberto Luc Lötter Fanie Theron PS 102 SPROG BOYS SB(1) 4 09:00:00 09:15:06 0:15:06
8 110 Zachari Davies Applewood PS 115 SPROG BOYS SB(2) 4 09:00:00 09:15:19 0:15:19
9 100 Zander Keizer Brackenfell PS 312 SPROG BOYS SB(1) 4 09:00:00 09:15:57 0:15:57
10 95 Ethan Engelbrecht Kenridge PS 106 SPROG BOYS SB(1) 4 09:00:00 09:16:23 0:16:23
11 90 Connor Kirschner Not set 108 SPROG BOYS SB(2) 4 09:00:00 09:16:27 0:16:27
12 85 Joshua Steenkamp Gene Louw PS 95 SPROG BOYS SB(3) 4 09:00:00 09:16:31 0:16:31
13 80 Patrick Flack Eversdal PS 110 SPROG BOYS SB(4) 4 09:00:00 09:16:46 0:16:46
14 78 Dehan Goosen Eversdal PS 90 SPROG BOYS SB(5) 4 09:00:00 09:16:53 0:16:53
15 76 Evan Smal Gene Louw PS 112 SPROG BOYS SB(6) 4 09:00:00 09:16:58 0:16:58
16 74 Owen Boekee Beaumont PS 107 SPROG BOYS SB(7) 4 09:00:00 09:17:01 0:17:01
17 72 Iwan Meyer Mikro Kuilsrivier PS 113 SPROG BOYS SB(8) 4 09:00:00 09:17:07 0:17:07
18 70 Bernhard van der Merwe Eversdal PS 109 SPROG BOYS SB(9) 4 09:00:00 09:17:09 0:17:09
19 68 William Stevens Reddam House PS - Durbanville 105 SPROG BOYS SB(10) 4 09:00:00 09:17:12 0:17:12
20 66 Jeshwin May St.Vincent PC PS 91 SPROG BOYS SB(11) 4 09:00:00 09:17:32 0:17:32
21 64 Liam Taljaard Mikro Kuilsrivier PS 100 SPROG BOYS SB(12) 4 09:00:00 09:17:33 0:17:33
22 62 Andreas Hansen Mikro Kuilsrivier PS 101 SPROG BOYS SB(13) 4 09:00:00 09:18:58 0:18:58
23 60 Kaleb Hendricks St.Vincent PC PS 93 SPROG BOYS SB(14) 3 09:00:00 09:14:29 0:14:29
24 58 CJ Van Graan Bottelary Primary School 96 SPROG BOYS SB(15) 3 09:00:00 09:14:51 0:14:51
25 56 Kiano Krediet Bottelary Primary School 98 SPROG BOYS SB(16) 3 09:00:00 09:15:55 0:15:55
26 54 Ulrich Ihlenfeldt Gene Louw PS 117 SPROG BOYS SB(17) 3 09:00:00 09:16:49 0:16:49
27 1 Tyler April Bottelary Primary School 97 SPROG BOYS SB(18) 3 09:00:00 09:16:51 0:16:51
28 1 Damian Booysen Bellevue PS 99 SPROG BOYS SB(19) 3 09:00:00 09:17:50 0:17:50
29 1 Christino Matitsa St.Vincent PC PS 94 SPROG BOYS SB(20) 1 09:00:00 09:06:05 0:06:05
1 250 Diyani Kotze Curro Durbanville PS 30 NIPPER GIRLS NG(1) 2 08:15:00 08:21:00 0:06:00
2 200 Rachel Lambert Mikro Kuilsrivier PS 35 NIPPER GIRLS NG(2) 2 08:15:00 08:22:04 0:07:04
3 160 Anika Meyer Mikro Kuilsrivier PS 32 NIPPER GIRLS NG(3) 2 08:15:00 08:22:05 0:07:05
4 150 Mia Herbst Bellpark PS 36 NIPPER GIRLS NG(4) 2 08:15:00 08:22:18 0:07:18
5 140 CJ Smuts Not set 24 NIPPER GIRLS NG(5) 2 08:15:00 08:22:45 0:07:45
6 130 Leoni Lambert Mikro Kuilsrivier PS 34 NIPPER GIRLS NG(6) 2 08:15:00 08:24:13 0:09:13
7 120 Elri Scriven Not set 31 NIPPER GIRLS NG(7) 2 08:15:00 08:24:14 0:09:14
8 110 Lisa Steenkamp Gene Louw PS 303 NIPPER GIRLS NG(1) 2 08:15:00 08:24:17 0:09:17
9 100 Annelie Du Plooy Gene Louw PS 28 NIPPER GIRLS NG(1) 2 08:15:00 08:24:24 0:09:24
10 95 Noa Kitley Somerset College PS 2 NIPPER GIRLS SNG(1) 2 08:15:00 08:24:45 0:09:45
11 90 Chloe Engelbrecht Kenridge PS 29 NIPPER GIRLS NG(1) 2 08:15:00 08:24:57 0:09:57
12 85 Amina Williams Bottelary Primary School 25 NIPPER GIRLS NG(2) 2 08:15:00 08:25:38 0:10:38
13 80 Chloe Kriel Gene Louw PS 33 NIPPER GIRLS NG(3) 2 08:15:00 08:25:52 0:10:52
14 78 Lee-Ann Abrahams Bottelary Primary School 26 NIPPER GIRLS NG(4) 1 08:15:00 08:18:12 0:03:12
1 250 Wihan van der Vyver Eversdal PS 72 NIPPER BOYS NB(1) 2 08:30:00 08:34:37 0:04:37
2 200 Daniel Fouche Eversdal PS 62 NIPPER BOYS NB(2) 2 08:30:00 08:34:43 0:04:43
3 160 Henco Hibbert Mikro Kuilsrivier PS 306 NIPPER BOYS NB(1) 2 08:30:00 08:35:26 0:05:26
4 150 Stephan Van der Merwe Hugenote PS 85 NIPPER BOYS NB(1) 2 08:30:00 08:35:56 0:05:56
5 140 Kehan Emmenis Gene Louw PS 310 NIPPER BOYS NB(1) 2 08:30:00 08:36:08 0:06:08
6 130 Logan Smit Gene Louw PS 75 NIPPER BOYS NB(1) 2 08:30:00 08:36:11 0:06:11
7 120 Ruben Mostert Not set 70 NIPPER BOYS NB(2) 2 08:30:00 08:36:12 0:06:12
8 110 Jordaan Coetzee Eversdal PS 71 NIPPER BOYS NB(3) 2 08:30:00 08:36:35 0:06:35
9 100 Albrecht Frederick Vos Gene Louw PS 74 NIPPER BOYS NB(4) 2 08:30:00 08:36:36 0:06:36
10 95 Jean-Pierre Nel Gene Louw PS 78 NIPPER BOYS NB(5) 2 08:30:00 08:36:37 0:06:37
11 90 Hugo Francois Bosman Mikro Kuilsrivier PS 63 NIPPER BOYS NB(6) 2 08:30:00 08:37:07 0:07:07
12 85 Cole Harman Courtrai PS 65 NIPPER BOYS NB(7) 2 08:30:00 08:37:07 0:07:07
13 80 Ben-Neil Muller Gene Louw PS 84 NIPPER BOYS NB(8) 2 08:30:00 08:37:27 0:07:27
14 78 Adam Aysen Kenridge PS 67 NIPPER BOYS NB(9) 2 08:30:00 08:37:28 0:07:28
15 76 Evan Van den Berg Not set 80 NIPPER BOYS NB(10) 2 08:30:00 08:38:12 0:08:12
16 74 Pieter Ackerman Gene Louw PS 79 NIPPER BOYS NB(11) 2 08:30:00 08:38:14 0:08:14
17 72 Hugh Welby-Cooke Applewood PS 83 NIPPER BOYS NB(12) 2 08:30:00 08:38:15 0:08:15
18 70 Chesrin Horn Bottelary Primary School 58 NIPPER BOYS NB(13) 2 08:30:00 08:38:18 0:08:18
19 68 Leonhard Koegelenberg Eversdal PS 54 NIPPER BOYS NB(14) 2 08:30:00 08:38:20 0:08:20
20 66 Corne September Bellevue PS 60 NIPPER BOYS NB(15) 2 08:30:00 08:38:26 0:08:26
21 64 William Loftie-Eaton Reddam House PS - Durbanville 81 NIPPER BOYS NB(16) 2 08:30:00 08:38:30 0:08:30
22 62 Kenrique Moses Bottelary Primary School 59 NIPPER BOYS NB(17) 2 08:30:00 08:38:34 0:08:34
23 60 Jayde Moses Bottelary Primary School 57 NIPPER BOYS NB(18) 2 08:30:00 08:38:35 0:08:35
24 58 Tobias Wever Somerset House PS 52 NIPPER BOYS NB(19) 2 08:30:00 08:38:38 0:08:38
25 56 Angus Jacobs Bottelary Primary School 56 NIPPER BOYS NB(20) 2 08:30:00 08:39:03 0:09:03
26 54 Rio-Trent Kelly Beaumont PS 69 NIPPER BOYS NB(21) 2 08:30:00 08:39:04 0:09:04
27 1 Luca Chamberlain Not set 68 NIPPER BOYS NB(22) 2 08:30:00 08:39:12 0:09:12
28 1 Logan Kriek Durbanville Preparatory 86 NIPPER BOYS NB(23) 2 08:30:00 08:45:26 0:15:26
29 1 Robert Mengel Not set 66 NIPPER BOYS NB(24) 2 08:30:00 08:46:41 0:16:41
30 1 Lee Douries Bottelary Primary School 61 NIPPER BOYS NB(25) 1 08:30:00 08:30:15 0:00:15
31 1 Franki Smuts Not set 53 NIPPER BOYS NB(26) 1 08:30:00 08:34:38 0:04:38
32 1 Michael Hubach Gene Louw PS 64 NIPPER BOYS NB(27) 1 08:30:00 08:34:42 0:04:42
33 1 NICO Coetzee Not set 77 NIPPER BOYS NB(28) 1 08:30:00 08:35:04 0:05:04
34 1 Daniel Porter Somerset House PS 51 NIPPER BOYS NB(29) 1 08:30:00 08:35:24 0:05:24
35 1 Keagan Grobler Beaumont PS 73 NIPPER BOYS NB(30) 1 08:30:00 08:35:37 0:05:37
36 1 Domique Miles Beaumont PS 356 NIPPER BOYS NG(1) 1 08:30:00 08:35:40 0:05:40
37 1 Damian Wilson Bottelary Primary School 55 NIPPER BOYS NB(1) 1 08:30:00 09:05:52 0:35:52
1 250 Micke Nel Eversdal PS 301 SUB NIPPER GIRLS NG(1) 2 08:00:00 08:08:00 0:08:00
2 200 Hannah van der Merwe Eversdal PS 1 SUB NIPPER GIRLS SNG(1) 2 08:00:00 08:08:41 0:08:41
3 160 Leyla Van den Berg Bastion PS 5 SUB NIPPER GIRLS SNG(2) 2 08:00:00 08:09:08 0:09:08
4 150 Sabela Musanangurwa Gene Louw PS 305 SUB NIPPER GIRLS NG(1) 2 08:00:00 08:10:49 0:10:49
5 140 Githe Friday Gene Louw PS 3 SUB NIPPER GIRLS SNG(1) 1 08:00:00 08:02:40 0:02:40
6 130 Zanè Ihlenfeldt Gene Louw PS 6 SUB NIPPER GIRLS SNG(2) 1 08:00:00 08:02:41 0:02:41
1 250 Max Badenhorst Somerset College PS 18 SUB NIPPER BOYS SNB(1) 2 07:55:00 08:03:14 0:08:14
2 200 Ilan Malan Gene Louw PS 188 SUB NIPPER BOYS SNB(2) 2 07:55:00 08:03:15 0:08:15
3 160 Christiaan Steenkamp Gene Louw PS 22 SUB NIPPER BOYS SNB(3) 2 07:55:00 08:03:52 0:08:52
4 150 Ellrich Stipp Mikro Kuilsrivier PS 8 SUB NIPPER BOYS SNB(4) 2 07:55:00 08:04:05 0:09:05
5 140 Leo Swartz Bottelary Primary School 11 SUB NIPPER BOYS SNB(5) 2 07:55:00 08:04:59 0:09:59
6 130 Skar Danneberg Curro Durbanville PS 16 SUB NIPPER BOYS SNB(6) 2 07:55:00 08:05:05 0:10:05
7 120 Kayden Dean Curro Durbanville PS 400 SUB NIPPER BOYS SNB(1) 2 07:55:00 08:05:50 0:10:50
8 110 Milan Porter Somerset House PS 7 SUB NIPPER BOYS SNB(1) 2 07:55:00 08:06:08 0:11:08
9 100 SION TAYLOR Paarl Boys PS 14 SUB NIPPER BOYS SNB(2) 2 07:55:00 08:06:10 0:11:10
10 95 Asher Myers Not set 21 SUB NIPPER BOYS SNB(3) 2 07:55:00 08:06:40 0:11:40
11 90 Niklaas GJ Lombard Gene Louw PS 354 SUB NIPPER BOYS SNB(1) 2 07:55:00 08:06:55 0:11:55
12 85 Jacob Davies Applewood PS 20 SUB NIPPER BOYS SNB(1) 2 07:55:00 08:08:45 0:13:45
13 80 Daniel Van der Westhuizen Eversdal PS 19 SUB NIPPER BOYS SNB(2) 2 07:55:00 08:08:47 0:13:47
14 78 Ian van Zyl Gene Louw PS 17 SUB NIPPER BOYS SNB(3) 1 07:55:00 08:02:57 0:07:57
15 76 Conor Coetzee Gene Louw PS 12 SUB NIPPER BOYS SNB(4) 1 07:55:00 08:04:49 0:09:49
16 74 Jeandré Vermaak Gene Louw PS 10 SUB NIPPER BOYS SNB(5) 1 07:55:00 08:05:02 0:10:02
17 72 Alexander Koegelenberg Eversdal PS 9 SUB NIPPER BOYS SNB(6) 1 07:55:00 08:09:00 0:14:00

Provisional School Results (High Schools)

School Region Entrants Points (M) Points (F) Points (Total)
Edgemead HS Western Cape 7 830 160 990
Stellenbosch HS Western Cape 1 0 250 250
Montgomery & Miller Academy HS Western Cape 1 200 0 200

Provisional School Results (Primary Schools)

School Region Entrants Points (M) Points (F) Points (Total)
Gene Louw PS Western Cape 31 2428 990 3418
Bottelary Primary School Western Cape 21 1338 513 1851
Mikro Kuilsrivier PS Western Cape 13 798 1050 1848
Eversdal PS Western Cape 12 1008 700 1708
Curro Durbanville PS Western Cape 6 950 250 1200
St.Vincent PC PS Western Cape 6 307 140 447
Bellpark PS Western Cape 3 230 150 380
Somerset College PS Western Cape 2 250 95 345
Somerset House PS Western Cape 4 169 140 309
Applewood PS Western Cape 3 267 0 267
Kenridge PS Western Cape 3 173 90 263
Vredekloof Primary Brackenfell Western Cape 1 0 250 250
Beaumont PS Western Cape 4 249 0 249
Courtrai PS Western Cape 2 235 0 235
Meridian Pinehurst PS Western Cape 1 0 160 160
Bastion PS Western Cape 1 0 160 160
Hugenote PS Western Cape 1 150 0 150
Reddam House PS - Durbanville Western Cape 2 132 0 132
Fanie Theron PS Western Cape 1 120 0 120
Brackenfell PS Western Cape 1 100 0 100
Paarl Boys PS Western Cape 1 100 0 100
Bellevue PS Western Cape 2 67 0 67
Durbanville Preparatory Western Cape 1 1 0 1
Beaumont PS Port Elizabeth 1 1 0 1